9 lut 2016

Kabel pomiarowy 70 MHz

Trwają prace nad antenami, ale żeby było wszystko dokładnie (jak w aptece), trzeba się dobrze przygotować. Aby właściwie wykonywać pomiary anten nie wystarczy posiadać odpowiedni przyrząd, ale trzeba mieć też kabel pomiarowy odpowiedniej długości, który nie transformuje impedancji. Wykonanie takiego kabla polega na odmierzeniu odpowiedniej długości i zarobieniu wtyczek. Prawda że proste ? :)

Kabel pomiarowy musi mieć odpowiednią długość. Musi to być wielokrotność długości połowy fali. Długość ta różni się od długości fizycznej kabla tym, że oblicza się ja za pomocą wzoru, który uwzględnia współczynnik skrócenia kabla (VF) oraz częstotliwość pracy anteny, którą będziemy później budować.

czyli L kabla = k * (150 / f) (odcinek półfalowy)

Współczynnik k można znaleźć w specyfikacji kabla, ale praktyka pokazała, że są jednak rozbieżności między deklaracją producentów, a faktycznym współczynnikiem skrócenia.

Kabel, który wykonałem jest długości 6,70 [m]. Długość odpowiada podwojonej długości elektrycznej (2x lambda) kabla.

Otrzymane wyniki pomiarów dla częstotliwości f = 70,200 MHz (+/- 100 kHz):

składowa czynna R = 3 [Ohm] (koniec kabla zwarty)
składowa bierna X = 0 (wartość zmierzona przy zwartym i rozwartym końcu)

Reaktancja równa 0 oznacza, że kabel jest w rezonansie dla danej częstotliwości, wartość R powinna być zbliżona do 0, ale nie przeszkadza że wyszła około 3 Ohmów (może tak być).

Za pomocą analizatora MFJ 259B znalazłem długość kabla odcinając po kawałku i wykonując kolejne pomiary. Gdy podstawiłem znalezioną długość do powyższego wzoru, dzięki szybkiemu przekształceniu obliczyłem rzeczywisty współczynnik skrócenia.. i okazało się że deklarowany współczynnik dla kabla H155 (kabel bez oznaczeń) wynosi k = 0,78 a nie jak podają źródła 0,81.

Także gdybyśmy wiedzieli jaki jest współczynnik skrócenia (taki rzeczywisty) to moglibyśmy wykonać taki kabel za pomocą obliczeń, bez analizatora i bez przycinania.

Kabel gotowy, więc można teraz podłączyć do niego antenę (bez transformatora) i za pomocą analizatora dowiemy się jaka jest oporność anteny.. co powinno pomóc w budowie właściwego transformatora.

73

źródło Strojenie anten jednopasmowych

HRDLOG.net